Църква на
Адвентистите от Седмия Ден 
Враца

МОЛИМ ВИ
ПОМОГНЕТЕ!

НАШАТА
НАЙ-СПЕШНА
НУЖДА


Заглавната

Въпроси на светостта

(В събота на ресторант?!)

Обратно


Анхел Мануел Родригез - директор на адвентния библейски институт за изследвания

Въпрос: Някои членове в моята църква вярват, че е правилно да се яде в ресторанти в събота. Не знам как да възприема това. Имали някакво ръководство в Библията?

      Съвременното подчертаване на праведността чрез вяра даде отражение в обезценяване на подчинението на закона и една тенденция на отхвърляне на конкретните наставления върху спазването на съботата. В този смисъл, много църковни членове не се съветват с Библиите си по този въпрос.

      Библията ни дава малко конкретна информация върху въпроса със спазването на съботата, създавайки една необходимост в нас да вземем някои лични решения. Въпреки това, Библията определя някои принципи, които могат да се използват за определяне на начина на спазването на съботата.

1.Съботата е свята: Съботата беше освещавана от Господ и Той очаква от нас да я спазваме свято. (Бит.2:3; Изх.20:8). Идеята за светостта е почти непозната сред западните общества. Ние нямаме свети места, свети реки, свети предмети. Ние знаем, че Бог е свят, но Той не е един видим обект, локализиран на определено свято място. Следователно ние изглежда не знаем как да направим връзка със светостта. Този пропуск на познание намира израз в спекулации или неразбиране на това, което е свято.

      Светостта е по природа онова, което изпълва нашето пространство и време от вън, от областта, сферата на божественото. Бог избирал определени неща всред сътвореното и ги отделял от останалото сътворено, чрез определянето им за свети, чрез определянето им и поставянето им извън сферата, областта на човешката намеса и експлоатация.

      Например, десятъкът и съботата са свети. Те принадлежат изключително на Бог. И двете се намират в нашата сфера на съществуване, но те са уникални с това, че Бог претендира за тях като за Свое особено притежание. Ние ги пазим свети, чрез признанието, че те принадлежат на Бог и чрез святото ни отношение към тях.

2.Пазенето на съботата свята: Нашето внимателно отношение към светостта на съботата не е в резултат от научен анализ, но в следствие на Божествено откровение. Съботата е един период от 24 часа и нашата естествена склонност е да я третираме като един обикновен ден. Да я пазим свята означава да я използваме по начин, който съответства на Божията святост. Само една свята личност може да пази съботата свято и тази святост е осъществена за нас, чрез посредничеството на Божията изявена воля. Бог ни е казал, че през съботата ние трябва да си почиваме. Почиваме означава, че първо, никаква работа не трябва да се извършва, която ще допринесе за нашето себесъхранение. Това включва оран и жетва (Изх.34:21) или ангажиране с търговска дейност, която би ни обогатила или осигурила нашите собствени нужди. (Неемия 13:15-21; Амос 8:5; Ерем. 17:21,22). Второ, почиваме означава, че Бог е отговорен за нашата храна по време на съботата. (Изх.16:23; 35:3; Числа 15:32-36). Ние я приготвяме преди залеза, и вярваме, че Той ще я съхрани за нас, за да се радваме през святите часове. Ние сме освободени от товара за себесъхранение в събота. За това е необходимо да планираме през седмицата как ще запазим съботата свята.

3.Съботната святост е динамична: Съботните часове са освободени от човешки грижи за себесъхранение, за да може да бъдат изпълнени със силата на светостта. Когато светостта навлезе в съботата, то тя става един ден на изцеление (Лука 14:1-6), един ден за спасение и предпазване на живота на другите (Марко 3:4; Матей 12:12), един ден за освобождение на семейството, бедните, слугите, дори животните (Изх.20:10). Над всичко друго това е един ден в който да влезем в дълбока връзка с нашия Създател, да Му доставим удоволствие и да се радваме пред Него. (Ис.58:13,14) Съботата не е просто един семеен ден (каквото е светското разбиране), но един ден, в който едно семейство поставя себе си в ръцете на един любящ Бог в поклонение и служба за Него и другите.

       Ние свидетелстваме с голяма загриженост за упадъка на истинското спазване на съботата в църквата. Време е да призовем Божият народ към съживление и реформиране в спазването на съботата от четвъртата заповед.

       Въпреки че може да има случаи на необходимост, в които може да бъде необходимо да се иде на ресторант в събота, нарушаване е на светостта на съботата да се превръща това в една редовна практика.


 

За контакт с нас     
 3000 Враца
 ул."Ал. Стамболийски"
 Телефон: (092) 621146
 E-mail: sdavratsa@yahoo.com


 


Заглавната  Обратно

Тази страница се поддържа от borrco@mail.ru